Barwniki spożywcze – rodzaje, właściwości, zastosowanie

barwniki spozywcze

Naturalne barwniki spożywcze to dodatki oparte na produktach roślinnych, warzywach, owocach, ekstraktach, sokach, wywarach, nalewkach, wyciągach otrzymywanych z surowców naturalnych. Skład tych barwników jest bezpieczny i dopuszczony do stosowania przez dzieci i kobiety w ciąży.

Wymagania dotyczące przygotowywania naturalnych barwników spożywczych

Barwnik naturalny w proszku czerwonyWykorzystanie surowców naturalnych – ekstraktów, wyciągów i soków, wywarów, naparów z nasion i owoców roślin, liści i kory drzew. Materiały pochodzenia zwierzęcego nie nadają się do barwienia żywności – ze względu na ich charakterystyczny smak, trudności w pozyskaniu i krótki okres przydatności do spożycia.

  • Obecność aromatu własnego jest nieistotna, a barwnik spożywczy nie może wpływać na smak produktu końcowego.
  • Trwałość i odporność koloru – pod tymi względami naturalne środki barwiące są mniej stabilne niż syntetyczne.

W sklepie Polmarkus znaleźć można zdrowe barwniki do ciast w wielu formach i kolorach, warto sprawdzić ich ofertę podczas zakupów.

Z czego składają się naturalne barwniki spożywcze?

Naturalne barwniki spożywcze są wytwarzane z produktów całkowicie bezpiecznych dla zdrowia, takich jak warzywa, owoce, liofilizowane jagody i różne rośliny. Stosuje się je do dekorowania ciast, musów, galaretek, napojów i czekoladek. Dodatki są wytwarzane z ekstraktów z alg i różnych przypraw.

Zalety i wady naturalnych barwników spożywczych

Naturalne barwniki do ciast pochodzą z naturalnych źródeł, a ich surowcem są rośliny dziko rosnące i uprawne, czasem owady. Stosowana jest również synteza chemiczna i mikrobiologiczna. Mają one aktywność biologiczną, wartość spożywczą, nie zawierają gliceryny i innych nienaturalnych składników, nie szkodzą organizmowi.